חרמש
גודל טקסט      
תיירות
תעשייה
רבנות שומרון
ישובי המועצה
מועצה בחירום
יזכור
פניות ציבור

חרמש

אוכלוסיה 63 משפחות

טלפון 04-6343694

פקס 6343481 - 04

כתובת ד.נ. צפון השומרון 44895

כתובת אלקטרונית  hermesh9@netvision.net.il 

פעילים בישוב :

רב הישוב : הרב עוזיאל ראובן
יו"ר מזכירות : ירון מזרחי
מזכיר : אלי חריטן
רבש"צ : דוד שפלר
רכזת קהילה : יפה רובין
רכז קליטה : פסח רובין
ספרנית : יפה רובין
רכזת נוער : חגי תורג'מן

על הישוב : 

ישוב קהילתי חילוני במועצה אזורית שומרון תנועה מיישבת:משקי חירות בית"ר הוקם בשנת 1983. במקום בתי קבע חד משפחתיים היישוב מונה כיום 75 משפחות, ובעתיד מתוכנן ל 190 משפחות ממוקם על הציר מצומת ערה ,כביש 65, דרומה דרך קציר, כביש 596

תיאור גיאוגרפי : היישוב נמצא בגוש הצפוני של ישובי המועצה האיזורית, כ - 7 ק"מ מזרחית לבקה אל-ע'רביה. בצפון מערב השומרון על כביש מבוא דותן-חדרה, כ - 27 ק"מ מחדרה. הגישה דרך כביש בקה אל ע'רביה-מבוא דותן. בימים אלה נסלל כביש חדש שיקצר את הדרך אל כביש נחל עירון (כביש 65),ולא יעבור ביישובים ערביים, היישוב חרמש נמצא על שלוחה הררית ליד תוואי הדרך מעמק דותן אל מישור החוף. תנאי השטח מישוריים. האקלים ממוזג ונוח.

סיפורו של מקום : מקור שמו של הישוב חרמש הוא כלי הקציר הקדום שנקרא בהקשר לשדות הדגן הנפוצים באיזור. הישוב החל כהאחזות נח"ל, שאוזרחה בשנת 1984. השיקול העיקרי למיקומו הוא יצירת "חיץ יישובי" בצפון מערב השומרון לאורך קו שביתת הנשק הישן("הקו הירוק") וכן עיבוי היישוב היהודי בצפון השומרון ולאורך כביש עמק דותן- חדרה. בתוואי הדרך מעמק דותן אל מישור החוף עברה גם הדרך הרומית מקיסרי שעל החוף אל גינאיי היא ג'נין ושרידים ממנה נראים עד היום. ממזרח לחרמש -הר סמרא, שרידי ישוב יהודי מראשית ימי בית שני, הקשור אל חירבת חמאם, שמזוהה כ - נרבתא - מרכז יהודי באיזור זה של השומרון בימי בית שני. בעיר שרידים ארכיאולוגיים מרשימים ובמיוחד שרידי המצור הרומאי המזכיר את מערכת המצור של מצדה. מצפון לחרמש - חירבת פרסבן,ובה שרידים של יישוב מהתקופה הישראלית וכנסיה מימי הביזנטים. כפר זה נעזב כליל מתושביו במאה ה - 20 , 12 תושביו האחרונים נפקדו בו ב- 1945. 

כיצד מגיעים

אלבום תמונות                                             

סרטון: עובד מצטיין בית ספר עומר 

דרונט בניית אתרים